Spalis – Rožinio mėnuo

Kviečiame melsti Rožinio maldą mūsų bažnyčioje kiekvieną vakarą prieš šv. Mišias prie senovinio Švč. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės paveikslo.

Rozancine.jpg

XVII amžiaus pirmojoje pusėje vietinio Lietuvos dailininko nutapytas kūrinys nepretenduoja į profesionalumo aukštumas, tačiau labai jautriai perteikia švelnų Dievo Motinos žvilgsnį, nukreiptą į kiekvieną, besimeldžiantį priešais paveikslą. Tuo tarpu Vaikeliui Jėzui pavaizduoti menininkas neabejotinai įkvėpimo sėmėsi iš kasdienybės, stebėdamas mažų vaikų judrumą ir žaismingumą. Lietuvoje toks atvaizdas yra visiškai unikalus, nes ikonografiškai šio tipo Dievo Motina paprastai vaizduojama tiesianti Rožinio vėrinį šventiesiems Dominykui ir Kotrynai. Kūrinio originalumą dar labiau išryškina tai, jog Švč. M. Marija kartu su vėriniu rankose laiko ir tikrų rožių vainiką.

Didelį to laikmečio žmonių pamaldumą atskleidžia šiam atvaizdui padarytas sidabruotas aptaisas, kuris yra vienas iš retų pavyzdžių Lietuvoje, išlikusių iš XVII a. I pusės. Vidinėje jo pusėje yra įrašas lenkų kalba apie tai, jog 1644 m. aptaisą paveikslui dovanojo Martynas Stanilavovičius su žmona Elžbieta Viešpaties šlovei ir Švč. Mergelės Rožiniui. Aptaisas vėlgi nestokoja originalumo, nes vietoje rožių vainiko iškalstytos saulėgrąžos, kurios taip pat yra Dievo Motinos – visuomet besigręžiančios į Dievo šviesą – simbolis.

Rožinio Švč. M. Marijos paveikslas priklausė nešiojamam altorėliui, kurio antroje pusėje buvo nutapyta Jėzaus Vardo pagarbinimo kompozicija. Joje Jėzaus monograma IHS taip pat sudėliotą iš rožių žiedų. Abu surestauruotus paveikslus 2014 m. bažnyčiai grąžino prof. Edmundas Saladžius, atradęs ir išsaugojęs juos per sovietmetį.

Reklama
Posted in Be kategorijos

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s